Zával a uvěznění horníků na dole Julius. Šardice

25. 4. 2023 Petr Procházka

Ani jihomoravskému lignitovému revíru se nevyhnula mimořádná událost, kdy došlo k závalu, naštěstí se šťastným koncem.

Toho dne došlo mezi 6. a 7. hod v porubu č. 1 na dole Julius v Šardicích k závalu porubní chodby. Na pracovišti se nacházeli dvě osoby, jednalo se o havíře a jeho pomocníka. Protože se blížil konec směny, tak se připravovali na odchod z pracoviště. Při tomto zaslechli hluk, který přicházel z pilíře a zároveň pozorovali i padající kusy uhlí ze stropu. Proto se přikrčili k boku hnané zátinky. Padajícími kusy uhlí jim zhasly lampy a stojky, na kterých měli zavěšeny karbidové lampy, byly strženy. Z tohoto důvodu se jim nepodařilo z pracoviště uniknout a zůstali uzavřeni v prostoru zátinky u čelby. Když zjistili, že jsou uzavřeni a nemůžou opustit pracoviště začali volat o pomoc a spoléhali na to, že pracovníci sousedního porubu, kteří budou odcházet po sběrné třídě, je uslyší. Tito je neslyšeli, protože tlačili vozík a navíc byli přesvědčeni, když neviděli světla, že je porub prázdný.Jakmile revírník zjistil, že mu pracovníci porubu č. 1 nevyfárali, vrátil se zpět do porubu č. 1, kde zjistil, že došlo k závalu a uzavření osádky porubu. Proto poslal pracovníka, který nastupoval již ranní směnu se vzkazem, že v porubu č. 1 zůstali dva pracovníci zavaleni, aby byla na místo vyslána pomoc. Po tomto zůstal na místě ještě s jedním havířem a pokoušeli se dorozumívat s pracovníky za závalem. To se jim podařilo, kdy zavalení horníci sdělili, že neutrpěli žádný úraz a že jsou v pořádku.

Po tomto sdělení započali s ostatními pracovníky ranní směny pracovat na proražení otvoru směrem k zavaleným horníkům. Ze začátku měli uvěznění potíže s dýcháním, ale asi za hodinu, když uslyšeli volání revírníka a začlo se s pracemi směřující k jejich záchraně se uklidnili a potíže s dýcháním odezněli. Po proražení se otvor začal rozšiřovat a zajišťovat prkny a pažinami, takže v 11.15 hod. mohli oba zasypaní horníci tímto otvorem opustit zavalené pracoviště. Během záchranných prací již nedocházelo k žádnému dalšímu zavalování, po celou dobu probíhala komunikace mezi zavalenými a zachraňujícími pracovníky. Navíc jim bylo poskytnuto proraženým otvorem občerstvení.

 Při místním šetřením a prohlídce zavaleného pracoviště bylo zjištěno, že porub č. 1 se nachází blízko stařin a práce zde byly započaty týden před závalem. Jednalo se o druhou zátinku v nově založeném pilíři, která byla obložena na všechny tři směny po jednom havíři a jednom pomocníku. Pracovalo se zde ručně a za použití trhací práce. K závalu došlo při otvírání druhé zátinky při použití dobývací metody pilířování na zával. Sloj zde měla mocnost 4 m. V porubu se ponechává ve stropě ochranná vrstva uhlí 0,4 m a v počvě 0,5 m. Bezprostředně nad uhelnou slojí se nacházela prašnice silná 0,5 m a dále pak kuřavkové odvodnělé písky. V podloží se pak nachází rovněž písky. Místy se nachází na chodbě voda. Při prohlídce bylo zjištěno, že celá lignitová sloj v nejbližším okolí je vlivem stropních tlaků značně porušena a to jak na bocích přilehlých chodeb tak i ve stropě. V těsné blízkosti porubní chodby prochází sběrná chodba, kudy se dopravuje i těživo ze sousedního porubu č. 2 a mimo to v blízkosti křižování porubní chodby se sběrnou chodbou prochází dvě diagonální chodby, založené svého času jako chodby odvodňovací a větrací. Mimo to paralelně s porubovou chodbou ve vzdálenosti cca 3 m je založena další porubní chodba, která za stojkami dvěřejí tvoří značnou dutinu do boku a uhlí je zde vybráno. I v této chodbě lze pozorovat značně působení horských tlaků. Výdřeva ve všech těchto chodbách, zvláště pak na porubní chodběbyla zesílena. Původní výdřeva chodby byla stavěna ve vzdálenosti 1 m od sebe, síla stojek 20 – 25 cm, síla stropnic 14 – 15 cm, dveřeje stavěny na srub. Kříž byl zabezpečen dvěma podvlaky. Na křižovatce sběrné chodby a diagonálních chodeb se nachází značně porušená výztuž a rovněž jsou rozrušeny vlivem horských tlaků boky chodeb. Na porubní chodbě na okraji závalu jde vidět okraj druhého vozíku – v závalu zůstaly dva vozíky, na které dosedl prolomený strop z nadloží. Na pravé straně se nachází nepravidelný otvor o průměru 40 x 40 cm, který zde byl zachránci vyražen za účelem vyproštění dvou uzavřených osob. Nahlédnutím do závalu bylo vidět prolomené stropní vrstvy s uvolněnou prašnicí i nadložním pískem. V sousední porubní chodbici byla vyražena část záchranné chodby směrem k místu, kde zůstali oba horníci uzavřeni.

Po stránce větrání nebylo zjištěno závad

 MZA Brno, soukromý archív. Surgeo.

1 / 3
2 / 3
3 / 3
Plánek záchranného kanálu
Plánek záchranného kanálu